Пропонуємо до вашої уваги декілька важливих новин, озвучених на 45-й Всесвітній конференції зі здоров’я легень, що проходить цими днями у Барселоні, Іспанія. Ці та інші новини з конференції ви можете знайти на сайті проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні»: www.stbcu.com.ua . Звіти про події на конференції ми публікуємо на нашому сайті щодня.

 

Експерти говорять про стрімке зростання ко-інфекції туберкульоз-діабет

Міжнародний союз по боротьбі з туберкульозом і захворюваннями легень (Союз) і Світовий Фонд Діабету опублікували сьогодні звіт, в якому закликають до об’єднання зусиль проти нової загрози – зростаючої поєднаної епідемії туберкульоз-діабет.

У доповіді «Зростання ко-епідемії туберкульоз-діабет: заклик до дії» (The Looming Co-epidemic of TB-Diabetes: A Call to Action), (http://www.theunion.org/what-we-do/publications/technical/english/EMBARGOED-DMTB-REPORT-Oct-22.pdf ), опублікованій в день відкриття 45-ї Всесвітньої конференції зі здоров’я легень, піддається сумніву традиційний підхід до медичної політики, яка історично склалася і розділяє інфекційні захворювання і неінфекційні (або «хронічні»).

Діабет втричі збільшує ризик захворювання на туберкульоз. Поширеність захворювання на діабет стрімко зростає в усьому світі і за прогнозами збільшиться з 382 млн випадків в 2013 до 592 випадків в 2035 році, при цьому основний тягар хвороби зрушиться з розвинених країн в країни, що розвиваються і країни зі зростаючою ринковою економікою. Якщо не буде вжито заходів, щоб зупинити цю тенденцію, наслідком стане все більша кільькість людей, у яких розвивається туберкульоз в результаті діабету; потенційно загрожуючи повернути назад той прогрес, що був досягнутий у боротьбі з туберкульозом протягом останніх декількох десятиліть.

«Те, що зараз відбувається з туберкульозом і цукровим діабетом ми вже спостерігали з туберкульозом та ВІЛ/СНІДом,» говорить д-р Ентоні Харріс, старший радник Союзу. «Протягом багатьох років у нас були медичні докази, що ці два захворювання працюють разом, коли ВІЛ руйнував імунну систему людей, дозволяючи туберкульозу забирати в чотири рази більше людей в країнах Африки. Роками у нас лежали готові політичні рамки для реагування. Але знадобилися ще роки, щоб мобілізувати стійку відповідь, і вже мільйони людей на той час зіштовхнулись із подвійною інфекцією TB-ВІЛ. Це сталось перш ніж було введено в норму скринінг на туберкульоз для людей, які живуть з ВІЛ, та навпаки. Ми хочемо підняти тривогу вчасно, щоб історія не повторилась із туберкульозом і діабетом».

«Шість із 10 країн, які за прогнозами матимуть найбільшу кількість людей з діабетом до 2035 року — Китай, Індія, Бразилія, Індонезія, Пакистан, і Росія – вже зараз класифікуються ВООЗ як країни з високим тягарем туберкульозу.

 

Туберкульоз передається через повітря, це інфекційне захворювання, що викликається бактеріями. Діабет є хронічним захворюванням, яке послаблює імунну систему, роблячи людей з діабетом більш схильними до розвитку туберкульозу.

«Зростання ко-епідемії туберкульоз-діабет: заклик до дії» є першим документом, де представлені епідеміологічні дані, що повинні стати основою для ефективної відповіді на загрозу ко-інфекції, рекомендацією для оновлення політик. Основна рекомендація для системи охорони здоров’я полягає в тому, щоб розпочати двонаправлений скринінг: для людей з туберкульозом – перевірку на діабет, для людей з діабетом — скринінг на симптоми туберкульозу, із подальшим лікуванням.

 

 

Попередні дані свідчать про успішність скороченого курсу лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю

 

Попередні дані свідчать про успішність скороченого курсу лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю

Дев’ятимісячне лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МР-ТБ), схоже, може бути настільки ж ефективним, як 12-місячний курс. Про це свідчать дані двох нових досліджень, представлених вчора на 45-й Всесвітній конференції зі здоров’я легень.

Попередні дані, отримані в ході дослідження, яке координується Міжнародним союзом боротьби з туберкульозом і хворобами легенів (Союз) і проходить у дев’яти країнах Африки, показали позитивний результат використання скороченого, дев’ятимісячного курсу лікування МР-ТБ.

Представлені дані стосуються попередніх результатів лікування 208 хворих, які завершили чотири місяці лікування. В результаті дослідження мазка мокротиння, коли в лабораторних умовах через світловий мікроскоп досліджується зразок мокротиння пацієнта, щоб візуально підтвердити наявність бактерій туберкульозу, у 74 % пацієнтів не було виявлено бактерій. В культуральних тестах, коли випробовуваний зразок мокротиння поміщають в чашку Петрі, щоб побачити, як будуть рости на поживному середовищі культури бактерій туберкульозу, 94 % тестів були негативними. Разом ці попередні результати вказують на високу ймовірність успіху лікування у випадку скорочення курсу до 9-місяців. Дослідження проводилось у Беніні, Бурунді, Камеруні, Кот-д’Івуар, Нігерії, Центральноафриканській Республіці і Демократичній Республіці Конго.

Ще одне дослідження, «Високий рівень успішного результату дев’ятимісячного стандартизованого лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю туберкульозу в Нігерії,» показав, що у пацієнтів з МР-ТБ рівень успішного лікування склав 88,2% при проведенні 9-місячного курсу лікування. Все, крім одного пацієнта, які були повторно перевірені на туберкульоз через 6 місяців після закінчення лікування, залишалися здоровими. Щоб повністю переконатись в успішному результаті, дослідники продовжуватимуть спостерігати за результатами аж до закінчення 24 місячного терміну після одужання цих пацієнтів. Дослідження проводилось у Нігерії.

«Ці попередні результати спостережних досліджень є багатообіцяючим свідченням того, що скорочення терміну лікування для пацієнтів з МР-ТБ ось-ось стане можливим,» сказав I.Д.Русен (I.D.Rusen), старший віце-президент з досліджень і розробок Міжнародного союзу боротьби з туберкульозом і хворобами легенів. «Лікування МР-ТБ є одним з найбільш виснажливих переживань як для пацієнтів, так і для медичних працівників. Ми сподіваємося, що скорочення термінів лікування стане великим полегшенням для пацієнтів, їм легше буде доводити лікування до кінця і, отже, результати лікування будуть більш успішними».

Стандартне лікування МР-ТБ в даний час триває до 24 місяців. Дев’ятимісячний курс лікування, таким чином, зробить лікування МР-ТБ значно менш обтяжливим як для пацієнтів, так і для медичних працівників.